Projelendirme hizmeti, uygun arazilere elektrik üreten tesislerin kurulumu için gereken süreçlerin tamamını kapsar. Bu süreç sahanın bulunması, teknik keşfinin yapılması, ticari kriterlerin kontrolü, hukuksal kontrolü ve dağıtım şirketine başvuru aşamaları ile başlamaktadır. Sonrasında proje onayı, imar onayı ve benzeri resmi süreçler yer almaktadır.

Saha keşfinde, arazinin güney cephesine eğimli olması, enerji nakil hattına yakın olması ve hatların uygunluğu, zemin yapısının inşaata uygun olması, arazinin bulunduğu bölgenin teknik ve insani unsurlar anlamında uygun olması dikkat edilen hususlardan bazılarıdır.

Akar Solar tarafından hazırlanacak olan Ön Fizibilite Raporu, sizin koşullarınızda geçerli olan bilgileri temel alarak, yıllık ve solar güneş enerjisi tesisinin ekonomik ömrü olan 25 yıl neticesinde elde edilecek olan gelirleri, kazancı, yapılacak olan yatırımın amorti süresi ve bunların neticesinde izlenmesi gereken süreçle ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Ön fizibilite hizmetimizin teslim süresi 2 gündür.

Uygun arazinin tespit edilmesinin ardından bölge dağıtım şirketinin istemiş olduğu evraklar hazırlanarak başvuru süreci başlatılır. Bölge dağıtım şirketi tarafından verilen bağlantı anlaşmasına çağır mektubunda belirtilen sürelerde elektrik ve statik projeleri hazırlanarak Tedaş’a onaya sunulur. Bu sürece paralel olarak da imar onayı alınması ile ilgili girişimlere başlanır ve muhatap kurumlardan görüş ve onaylar talep edilir.

Akar Solar ilgili bütün kurum ve kuruluşlarla iyi ilişkiler içindedir ve TEDAŞ’ın kriterlerine uygun olarak solar güneş enerjisi tesisinin bütün mühendislik çalışmalarını yaparak proje onayını almanızı sağlar. Proje onayı hakkında daha fazla bilgi için lütfen irtibata geçiniz.